İnternet Hız Testi

En Doğru Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hız testini başlatmadan önce aşağıda verilen bilgileri okumanız ve önerilen adımlara uygun şekilde yapmanızı öneririz.

1) Modeme en yakın yerde durun

Testi bir cep telefonu veya taşınabilir herhangi bir cihaz ile yapacaksanız modeme mümkün olduğunca yakın durun. Bir bilgisayarınız varsa, ideal olan ağ kablosunu ona bağlamaktır. Bunun nedeni, wi-fi ile iletimin parazite maruz kalabilmesidir. Modem ile aynı ortamda iseniz ve modeminiz destekliyor ise cihazlarınızı 5 GHz bandından bağlamanızı öneririz

2) Testi Kablolu Bir Bağlantı İle Yapın

Yapılacak test sonuç bilgisinin daha doğru olması açısından modemizin ethernet portu üzerinden kablolu olarak bilgisayarınıza bağlı olmasını ve bu şekilde test yapılmasını önermekteyiz.

3) Diğer Sayfa, Program ve Cihazları Kapatın

Öncelikle, interneti kullanan güncellemeleri ve hizmetleri durdurun, yani Hız Testi sayfası haricinde tüm tarayıcı sekmelerini kapatın. Bilgisayarınızda çalışan diğer programları ve uygulamaları kapatın. Hız testinin yapıldığı bilgisayar haricinde modeminize bağlı ikinci bir cihazın internete bağlı olmaması daha sağlıklı sonuçar elde etmenizi sağlar.

4) Testi Farklı Zamanlarda Tekrarlayın

Sağlıklı sonuçlar elde edebilmeniz için testi farklı saatlerde tekrarlamanızı önermekteyiz.

5) Farklı Sunucular Seçerek Deneyin

Hız testini başlattığınızda konumunuz otomatik olarak belirlenir ve konumunuza en yakın sunucu tespit edilir. Ancak bazı durumlarda örneğin kullanmakta olduğunuz VPN veya benzeri uygulamalar nedeniyle sunucu konumunun yanlış seçilmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda VPN veya uygulamayı devre dışı bırakmanız ve sayfayı yenileyerek testi tekrar yapmanızı öneririz. Teste başlamadan önce dilerseniz size yakın sunucuları manuel olarak da seçebilirsiniz. Hız testi sonuçları karşıdaki test sunucusu ile de doğrudan ilgili olduğundan farklı sunuculardan testleri tekrarlmanızı önermekteyiz.